Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Utmärkelser av HGF medlemmar
Huddinge GF har en tradition av att dela ut utmärkelser till medlemmar som på ett förtjänstfullt sätt gagnat HGF och vår verksamhet. 
Venskabspokalen skapades då föreningen under 70-talet hade ett nära samarbete med kommunens vänort i Danmark, Lyngby. Gymnaster och ledare hade årligt utbyte då en del gymnaster och ledare antingen fick besök eller reste till Danmark en gång per år.
Ralph K A Lindgrens minne skapades till minne av Ralph som tillsammans med sin fru Iris Lindgren var drivande när föreningen startades 1965.

Man kan nominera den som är medlem i föreningen till följande kategorier:

HGF Kamraten
En medlem som lyfter fram sina kamrater och ser till andra framför sig själv.


Årets Gymnast
En gymnast som utmärkt sig under året.


Årets HGF Ledare

En ledare som har ett stort engagemang för föreningen och som är en god förebild för gymnaster och andra ledare.


Årets Gymmixare
En person inom Gymmix som visat stort engagemang.


Venskabspokalen

En vän som har ett stort engagemang för föreningen och är en god ambassadör för HGF.


Ralph K A Lindgrens Minne
En person som engagerar sig i föreningen. För sina vänner och föreningens medlemmar.


Du nominerar genom att fylla i formuläret, som du hittar här. En jury bestående av huvudstyrelsen kommer att granska alla nomineringar och sedan utse årets utmärkelser. Utmärkelsen delas vanligtvis ut på juluppvisningen.


Sista dag att skicka in din nominering är 27 november 2020


Här hittar du alla de fantastiska medlemmar som har fått en utmärkelse. 


HGF Kamraten
2020
2019  Adelia de Flon
2018  Chatrin Halvardsson
2017  Ebba Widell
2016  Simon Danielsson
2015  Agnes Lindberg
2014  Jenny Bergkvist
2013  Ida Lindbom
2012  Danira Skogsberg
2011  Josefin Johansson
2010  Sofie Dahlstedt
2009  Maria Tegnestrand
2008  Patricia Öberg Vaca
2006  Agneta Nevell
2005  Carina Forslund
2004  Ana Karina Grönborg
2003  Robert Westlund
2001  Jürgen Reimer
2000  Lia Kopp
1999  Charlotte Fjällberg
1998  Erika Åkerblom
1997  Maria Nilsson
1996  Stefan Tiderman
1995  Petra Sandgren
1993  Anne Marie Stenqvist
1992  Anna Boström
1991  Karin Jonsson
1990  Kristina Nilsson
1989  Cilva Liedman
1988  Marcus Björk
1987  Lovisa Karström
1986  Solveig Zethraeus
1985  Leif Carlsson
1984  Gunnel & Jan Skårstedt
1983  Berit Gran
1982  Kerstin Dahlqvist
1981  Roland Jonsson
Årets Gymnast
2020
2019  Liam Zahn
2018  TTÄ Blå
2017  Wilma Berggren
2016  Frida Blomberg
2015  Tilda Fjaestad
2014  Erik Schultz
2013  Hanna Bergmark
2012  Vilda Aho Schjölin
2011  Hanna Alström Schieche
2009  Ida Ljungkvist
2008  Jakob Huss
2007  Kim Gustavsson
2006  Emilia Rosenberg/Mikaela Lindroth
2005  TP1
2004  Marianne Olsson
2003  Helena Arte
2000  Petter Kruth
1999  Katarina Bergström
1997  Susanne Johansson
1996  Flicktruppen TF3
1995  Kvinnliga Seniortruppen
1993  Helene Jansson
1992  Borghild Andersson
1991  Manliga Juniortruppen
1990  Kvinnliga Juniortruppen
1989  Anki Engqvist
1988  Lovisa Karström och Pojkeliten
1987  Jessica Svendsen
1986  Eva Rosén (Lind)
1985  Cecilia Gregersen
1984  Lovisa Karström
1983  Inger Frii
Årets HGF Ledare
2020  
2019  Maja Synnergren
2018  Katarina Zivkovic
2017  Hanna Alström-Schieche
Årets Gymmixare
2020
2019  Marie Larsdotter
2018  Kjäll Järvliden
2017  Lotta Lindberg
2016 Micaela Wannefors
2015  Ann Teo
2014  Åsa Gunnheden
2013  Martina Bergenroth
Ralph K A Lindgrens Minne
2020 
2019  Robert Teo
2018  Mats Schieche
2017  Emilie Sylvander
2016  Johanna Björkhage
2015  Robert Westlund/Cecilia Ayalin
2014  Ulrika Stockhaus
2013  Elisabeth Talamo
2012  Mikaela Abrahamsson Sundberg
2011  Scarlett Stein
2010  Pia Lindroth
2009  Ewa Källström
2008  Lennart Lindström
2007  Anneli Hällgren/Mette Skantz/Carina Dahlgren
2006  Pernilla Carlsson
2005  Jürgen Reimer
2004  Gymmix-kommittén
2003  Sussan Karlsson
2001  Viveca Grip
2000  Ann-Kristin Sundström
1999  Roland Jonsson
1998  Solveig Zethraeus
1997  Bo Olsén
1996  Lennart Jansson
1995  Anna-Britta Larsson
1993  Margaretha Hayen
1992  Hans Larsson
1991  Britt-Marie Jansson
1990  Kristina Karström
Venskabspokal
2020 
2019  Mikaela Abrahamsson
2018  Ingrid Eriksson
2017  Mikaela Fors
2016  Madélene Stockhaus
2015  Tove Andrésen
2014  Cornelia Niklasson
2013  Niklas Zeitlin
2012  Veronica Johansson
2011  Ann Teo
2010  Petra Tollén
2008  Jasmine Söderlund
2007  Marie Bisting
2006  Anders Schieche
2005  Staffan Bergqvist
2004  Josefin Nyström
2003  Viveca Grip
1999  Marie Sundqvist
1998  Sonja Areskär
1997  Ingrid Berglund-Krassas
1996  Susanne Karlsson
1995  Lovisa Fredenklo
1993  Helena Tiderman
1992  Lena Jonsson
1991  Anna-Britta Karlsson
1990  Agneta Laveskog
1989  Marianne Olsson
1988  Margeretha Hagen
1987  Torbjörn Qvist
1986  Anita & Bertil Sundström
1985  Anna-Britta Larsson
1984  Eva Rosén
1983  Maj Sjöblom
1982  Eva Anmark
1981  Mona-Lisa Jansson
1980  Maj-Britt Larsson
1979  Gurli Åbom
Tidigare utmärkelser
Årets Barn & Ungdomsledare
2006 Monica Holmström
2005 Anneli Hällgren
2004 Jasmine Söderlund
1999 Marie Sundqvist (Bisting)
1998 Johanna Laveskog/Sofia Skarpsvärd
1997 Alexandra Åkerström/Charlotte Fjällberg (Naversten)
1996 Cecilia Westlund
1995 Maria Celinskis
1994 Linda Lundmark

Årets Gymmixassistent
1999 Linda Andersson
1998 Laura Dejler
1997 Jürgen Reimer

Årets Gymmixledare
1999 Carina Forslund/Sissi Ljungkvist
1998 Erika Åkerblom
1997 Pernilla Tormund (Carlsson)
1996 Jessica Forslund ( Rosenberg)